آشنایی با سامانه ثنا

آشنایی با سامانه ثنا

355 بازدید
تاریخ انتشار: | سه‌شنبه, 29 آذر 1401

قوه قضائیه از سال 1395 بر طبق ماده 175 قانون آیین دادرسی کیفری موظف شد، سامانه‌ای را به منظور پیگیری مسائل قضائی راه اندازی کند که نام آن ثنا است. بعد از اینکه سامانه ثنا راه اندازی شد، روند پیگیری کارهای مردم بسیار راحت‌تر شد، به شیوه‌ای که دیگر نیازی به مراجعه حضوری نبوده و در زمان افراد صرفه جویی اتفاق می افتد. 

معرفی سامانه ثنا

سامانه ثنا به عنوان سامانه پیگیری مسائل قضایی چند سالی است که در حال فعالیت است و بدون آن پیگیری مسائل قضایی تقریبا غیرممکن خواهد بود. برای آشنایی با سامانه ثنا باید بدانید که یکی از دلایل بوجود آمدن این سامانه، حرکت جامعه به سمت خدمات الکترونیکی بود که همین مسئله منجر به ایجاد سامانه ثنا شد. کسانی که میخواهند طرح شکایت کنند ملزم به ثبت شکایت خود از طریق همین سامانه هستند که در غیر این صورت کار آنها پیگیری نخواهد شد.

سامانه ثنا

نحوه ثبت نام در سامانه ثنا

1- در ابتدای کار وارد سایت www.adliran.ir شده و گزینه ثبت نام را انتخاب کنید.
2- بعد از آن ثبت نام شخص حقیقی را انتخاب کرده و اطلاعات لازم خود را وارد کنید.
3- پس از مطالعه قوانین درج شده در صفحه بعدی اطلاعات کامل شما استعلام میشود و شما باید محل تولد و دین تان را انتخاب نمایید. سپس باید اطلاعات تماس و ایمیل تان را وارد کرده و روی مرحله بعد کلیک کنید.
4- اکنون باید اطلاعات محل سکونت تان خود را وارد نموده و به مرحله بعد بروید. در آخر نام مستعار، شغل و میزان تحصیلات خود را وارد کنید و اتمام ثبت اطلاعات اولیه را درج نمایید.
5- بعد از اجرای مراحل فوق، برای نهایی کردن ثبت نام و احراز هویت، باید با همراه داشتن کارت ملی، به یکی از نزدیک‌ترین دفاتر قضایی محل سکونت خود مراجعه کنید. بعد از آن برای شما یک پیامک حاوی رمز عبور ارسال میگردد که از طریق آن میتوانید وارد سامانه ثنا شوید.

کار با نرم افزار همراه ثنا چگونه است؟

قبل از هر چیز میتوانید نسخه بروز این نرم افزار را از طریق سایت http://eblagh.adliran.ir دریافت نمایید، که برای سیستم عامل اندروید در دسترس است.
در این برنامه بایستی حقیقی و یا حقوقی بودن شخص را مشخص کنند. افراد حقیقی بعد از انتخاب نوع شخص، باید شماره ملی و رمز عبور خود را وارد نمایند. با درست وارد کردن این موارد، کدی از طریق پیامک ارسال میشود که بعد از آن به طور کامل اطلاعیه‌های ارسالی مختص خود را که توسط دادگستری اعلام شده‌اند را میتوانید مشاهده نمایید.

خدمات الکترونیکی قضائی

هدف از ایجاد سامانه ثنا

هدف از ایجاد این سامانه در این است که دیگر شاهد ترافیک و ازدحام بی امان جمعیت در دادگستری‌ها نباشیم؛ علاوه بر این مسئله اگر به یاد داشته باشید، شخص خاصی برای آوردن ابلاغیه‌های قوه قضائیه مامور میشد که آن را به دست فرد مورد نظر برساند. این قضیه علاوه بر مشکلاتی که در صورت حضور نداشتن فرد مورد نظر بوجود می آورد، میتوانست باعث از بین رفتن موارد خصوصی شود؛ چرا که ممکن بود مامور آن را به همسایه فرد مورد نظر داده که آن را بعدا از طریق همسایه خود دریافت کند. اما با ایجاد چنین سامانه ارزشمندی دیگر شاهد چنین مشکلاتی نخواهیم بود.

رویت ابلاغیه در سامانه ثنا

یکی از امکانات سامانه ثنا دریافت، مشاهده و چاپ ابلاغیه می باشد. شما میتوانید برای دریافت پیوست های ابلاغیه و چاپ گروهی از این سامانه استفاده کنید. ابلاغیه ها می توانید براساس شماره جستجو نمایید. برای دریافت ابلاغیه ها در ابتدا باید در این سامانه ثبت نام نمایید. ثبت نام در این سایت بوسیله کد ملی انجام می شود.

پس از ثبت نام شما بوسیله نام کاربری و پسورد مورد نظر وارد سایت شده و ابلاغیه های خود را مشاهده کنید. حال که با سامانه ثنا به آدرس eblagh.adliran.ir آشنایی پیدا کردید، میتوانید مسائل مربوط به مسائل حقوقی خود را از این طریق پیگیری نمایید.

نظرات شما درباره آشنایی با سامانه ثنا

امتیاز: