آیا استفاده از ویتامین B12 در دوران بارداری بی خطر است؟

آیا استفاده از ویتامین B12 در دوران بارداری بی خطر است؟

357 بازدید
تاریخ انتشار: | سه‌شنبه, 10 آبان 1401

استفاده از ویتامین بی 12 یکی از موارد حساسی است که به ویژه در دوران بارداری باید تحت نظارت و اهمیت خاصی باشد، به همین علت در این مطلب به یک سری از سوالات پر تکرار در این زمینه پاسخ داده‌ایم.

آیا ویتامین B12 برای دوران بارداری خطر دارد؟

دوران بارداری یکی از مهمترین بازه‌های زمانی است که باید در مصرف هر گونه خوردنی دقت لازم را در آن به خرج داد، یکی از موارد مهم شامل مصرف ویتامین B12 میشود که در ادامه با آن بیشتر آشنا خواهید شد.

ویتامین B12

ویتامین B12 چیست؟

ویتامین B12 به طور طبیعی در تخم مرغ، گوشت و غذاهای لبنی وجود داشته و همچنین در برخی از مکمل‌های ویتامین از جمله برخی که برای استفاده در بارداری طراحی شده‌اند، یافت میشود.
کمبود ویتامین B12 میتواند منجر به کم‌خونی (جایی که گلبول‌های قرمز حامل اکسیژن به درستی کار نمیکنند) و علائمی مانند خستگی مفرط، ضعف، زخم‌های دهان، سوزن سوزن‌ها و مشکلات بینایی، روانی و حافظه را به دنبال داشته باشد. اگر کمبود ویتامین B12 درمان نشود، برخی از این مشکلات دائمی میشوند. کمبود با استفاده از آزمایش خون تشخیص داده شده و معمولا با تزریق ویتامین B12 و به دنبال آن قرص درمان میشود.
دوزهای زیادی از ویتامین B12 گاهی اوقات برای درمان افراد مبتلا به مسمومیت با سیانید استفاده میشود که اغلب به دنبال استنشاق دود پس از آتش سوزی در ساختمان رخ میدهد. ویتامین B12 با دوز بالا نیز برای درمان یک اختلال ژنتیکی نادر به نام اسیدمی متیل مالونیک استفاده میشود.

خطرات استفاده از B12 در بارداری

شواهد محکمی مبنی بر اینکه زنان با رژیم غذایی متنوع نیاز به مصرف مکمل ویتامین B12 در دوران بارداری خود دارند، وجود ندارد. با این حال هیچ پیشنهادی وجود ندارد که مصرف مکمل ویتامین B12 در بارداری در دوز توصیه شده به جنین در حال رشد آسیب برساند.
مطالعات متعدد نشان داده‌اند که کمبود ویتامین B12 در بارداری ممکن است با احتمال بیشتر نقص لوله عصبی (مانند اسپینا بیفیدا) در نوزاد مرتبط باشد. زنانی که باردار هستند یا در تلاش برای باردار شدن هستند و کمبود ویتامین B12 در آنها تشخیص داده شده است، باید طبق توصیه پزشک مکمل ویتامین B12 دریافت کنند.
در مواردی که درمان با ویتامین B12 با دوز بالا به عنوان پادزهر برای سیانید پس از استنشاق دود مورد نیاز است، به دلیل بارداری نباید از آن خودداری کرد. اثرات مسمومیت با سیانید به احتمال زیاد بیشتر از هر گونه عوارض جانبی احتمالی درمان با دوز بالای ویتامین B12 به زن باردار و جنین آسیب میرساند.

تاثیر B12 بر بارداری

اگر قبلاً در دوران بارداری ویتامین B12 مصرف کرده باشیم، تکلیف چیست؟

اگر باردار هستید و داروهایی مصرف کرده‌اید، در صورت نیاز به نظارت یا درمان اضافی، همیشه به پزشک خود اطلاع دهید.

آیا استفاده از ویتامین B12 در دوران بارداری میتواند باعث تولد نوزاد با نقص مادرزادی شود؟

بدن نوزاد و اکثر اندام‌های داخلی در 12 هفته اول بارداری تشکیل میشود. عمدتاً در این زمان است که برخی از داروها باعث نقص مادرزادی میشوند.
هیچ مطالعه‌ای احتمال نقص مادرزادی را در نوزادان متولد شده از زنانی که ویتامین B12 را در هر دوزی هنگام بارداری مصرف میکنند، بررسی نکرده است. با این حال، هفده مورد گزارش از نوزادان بدون نقص مادرزادی وجود دارد که از زنانی که با دوز بالا ویتامین B12 برای درمان اسیدمی متیل مالونیک در بارداری دریافت کرده‌اند، متولد شده‌اند.

ویتامین

ویتامین B12 در بارداری و سقط جنین

هیچ مطالعه‌ای احتمال سقط جنین یا مرده‌زایی را در زنانی که ویتامین B12 را در هر دوز مصرف میکنند، بررسی نکرده است. بنابراین تحقیق در این زمینه ضروری بوده و میبایست در دست بررسی قرار گیرد.

استفاده از ویتامین B12 در بارداری و زایمان زودرس یا کوچک شدن نوزاد

هیچ مطالعه‌ای احتمال تولد زودرس یا وزن کم، هنگام تولد نوزاد را پس از مصرف ویتامین B12 در هر دوز در بارداری ارزیابی نکرده است. بنابراین تحقیق در این زمینه هم واجب است.

VITAMINE B12

مشکلات یادگیری یا رفتاری در کودک با مصرف ویتامین B12

مغز کودک تا پایان بارداری به رشد خود ادامه میدهد. بنابراین ممکن است مصرف برخی داروها در هر مرحله از بارداری بتواند تأثیری ماندگار بر یادگیری یا رفتار کودک داشته باشد.
هر چند که هیچ مطالعه‌ای در مورد یادگیری و رشد کودکان در معرض ویتامین B12 در رحم بررسی نشده است. بنابراین تحقیق در این زمینه هم لازم است.

آیا کودک در دوران بارداری نیاز به نظارت بیشتری دارد؟

به‌عنوان بخشی از مراقبت‌های معمول دوران بارداری، به اکثر زنان در حدود هفته 20 بارداری برای بررسی نقایص مادرزادی و بررسی رشد نوزاد، عملیات اسکن پیشنهاد میشود.
انتظار نمی رود استفاده از مکمل ویتامین B12 در دوران بارداری باعث ایجاد مشکلی شود که نیاز به نظارت بیشتر بر کودک داشته باشد. زمانی که کمبود ویتامین B12 در اوایل بارداری تشخیص داده میشود، ممکن است اسکن‌های ناهنجار دقیق‌تری برای بررسی نقص لوله عصبی در نوزاد دریافت کنند.
زنان بارداری که پس از استنشاق دود، یا برای درمان اختلال ژنتیکی متیل مالونیک اسیدمی، تحت درمان با ویتامین B12 با دوز بالا قرار گرفته‌اند، احتمالا تحت نظارت بیشتری قرار گرفته تا اطمینان حاصل شود که این مسائل بر رشد و تکامل نوزادشان تأثیری نداشته است.

اگر پدر کودک ویتامین B12 مصرف کرده باشد، خطری برای کودک وجود دارد؟

اگر پدر قبل یا در حوالی بارداری شما از ویتامین B12 استفاده کرده باشد، انتظار افزایش خطری برای کودک وجود نخواهد داشت. در اینجا سعی شد به یک سری از سوالاتی که در رابطه با مصرف ویتامین B12 بوجود می آید تاجای ممکن پاسخ داد تا از ابهامات ذهنی رفع نگرانی گردد.


نظرات شما درباره آیا استفاده از ویتامین B12 در دوران بارداری بی خطر است؟

امتیاز: