بلاکچین چیست؟

بلاکچین چیست؟


تاریخ انتشار: | شنبه, 24 دی 1401

فناوری بلاکچین توسط ساتوشی ناکاموتو با نام مستعار یک فرد یا گروهی ناشناس، در سال 2008 میلادی معرفی شد تا به عنوان دفتر کل تراکنش‌های عمومی ارز دیجیتال بیت کوین عمل کرده و آن را به اولین ارز دیجیتال دنیا تبدیل کرد. بلاکچین به عنوان یک فناوری بسیار مهم در زمینه پیشرفت خدمات به حساب می آید که در این مقاله به طور جامعی به آن اشاره کرده ایم.

آشنایی با بلاکچین

بلاکچین یک پایگاه داده توزیع شده است که لیستی از رکوردهای سفارش داده شده را به طور مداوم در حال رشد نگه می‌دارد که بلوک نامیده می‌شود. این بلوک‌ها با استفاده از رمزنگاری پیوند داده می‌شوند. هر بلوک حاوی یک هش رمزنگاری از بلوک قبلی، یک مهر زمانی و داده‌های تراکنش است. در واقع بلاکچین یک دفتر کل دیجیتال غیرمتمرکز، توزیع شده و عمومی است که برای ثبت تراکنش‌ها در بسیاری از رایانه‌ها استفاده می‌شود.

بلاکچین

کاربردهای مختلف بلاکچین

در حالی که بلاکچین هنوز تا حد زیادی محدود به استفاده در ضبط و ذخیره تراکنش‌های ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم است، طرفداران فناوری بلاکچین در حال توسعه و آزمایش کاربردهای دیگری برای این فناوری کاربردی هستند.
- تراکنش‌های مالی پردازش شده از طریق یک بلاکچین می‌توانند در عرض چند ثانیه تسویه شوند و کارمزدهای انتقال بانکی را کاهش و یا حتی حذف کنند.
- کسب‌ وکارها می‌توانند ناکارآمدی‌ زنجیره‌های تامین خود را به سرعت مشخص کنند، همچنین اقلام را در زمان واقعی پیدا کرده و ببینند که محصولات از منظر کنترل کیفیت چگونه از تولیدکنندگان به دست خرده‌فروشان می‌رسند.
- بلاکچین برای اشتراک گذاری داده‌ها می‌تواند به عنوان واسطه‌ای برای ذخیره و انتقال ایمن داده‌های سازمانی در بین صنایع عمل کند.
- بلاکچین برای حفاظت از حق چاپ و حق امتیاز از یک پایگاه داده غیرمتمرکز استفاده کرده که تضمین می‌کند، هنرمندان می‌توانند حقوق موسیقی خود را حفظ کرده و توزیع شفاف و بدون هیچ گونه مجوز حق امتیاز را برای نوازندگان فراهم می‌کند.
- بلاکچین می‌تواند به عنوان تنظیم‌کننده شبکه‌های اینترنت عمل کند تا دستگاه‌های متصل به شبکه بی‌سیم را شناسایی نموده و بر فعالیت این دستگاه‌ها را نظارت کند. بلاکچین مشخص می‌کند که اتصال دستگاه‌های موجود تا چه حد قابل اعتماد بوده و به‌ طور خودکار قابلیت اطمینان دستگاه‌های جدیدی که به شبکه اضافه می‌شوند را ارزیابی می‌کند مانند خودروها و تلفن‌های همراه هوشمند.
- بلاکچین برای مراقبت‌های بهداشتی می‌تواند نقش مهمی در این مبحث داشته باشد. مثلا پرداخت‌کنندگان و ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی از بلاکچین برای مدیریت داده‌های آزمایش‌های بالینی و سوابق پزشکی الکترونیکی بیماران و در عین حال حفظ انطباق با مقررات از آنان استفاده می‌کنند.

بلاکچین چیست

مزایای تجاری بلاکچین چیست؟

مزیت اصلی بلاکچین به عنوان پایگاه دادها برای ثبت تراکنش‌هاست، اما مزایای آن بسیار فراتر از یک پایگاه داده سنتی می‌باشد که برای نمونه می‌توان به موارد زیر اشاره داشت.
- بلاکچین زمان تراکنش را از روز به دقیقه کاهش می‌دهد. در این روش تسویه تراکنش سریع‌تر است زیرا نیازی به تأیید توسط هیچ گونه سازمان مرکزی ندارد.
- صرفه جویی در هزینه از موارد دیگر بلاکچین در مباحث تجاری و معاملاتی بوده که تراکنش‌ها نیاز به نظارت کمتری دارند؛ چرا که شرکت کنندگان می‌توانند اقلام با ارزش را به طور مستقیم با معامله کنند.
- امنیت بالای معاملات از ویژگی‌های مثبت دیگر بلاکچین می‌باشد که از دستکاری، کلاهبرداری و جرایم سایبری محافظت می‌کند.
- بیشترین کاربرد بلاکچین به حتم مرتبط با تجارت ارزهای دیجیتال است که بخش عمده ارزهای دیجیتال را پوشش می‌دهد.

معاملات در بلاکچین

امنیت بلاکچین

اغلب ادعا می‌شود که بلاکچین یک فناوری غیرقابل هک است. اما شرایط به این سادگی‌ها نیست. چرا که عوامل امنیت ساز شما کاملا بستگی به خودتان دارد، یعنی اینکه تا چه حدی برای اطلاعات مهم و کاربردی‌تان در این سیستم ارزش قائل باشید، میزان امنیت شما را مشخص می‌کند. برای این موضوع باید بگوییم که هر چه در حفظ داده هایتان و در دسترس قرار ندادن آنها کوشایی کنید، در واقع برای حفظ امنیت دارایی‌های خود در بستر بلاکچین تلاش کرده‌اید.

امنیت بلاکچین

بلاکچین‌های خصوصی و عمومی

دو نوع بلاکچین عمومی و خصوصی داریم که سطوح مختلفی از امنیت را ارائه می‌کنند. بلاک‌چین‌های عمومی از رایانه‌های متصل به اینترنت عمومی برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و دسته‌بندی آن‌ها در بلوک‌هایی برای افزودن به دفتر کل استفاده می‌کنند. از طرف دیگر، بلاکچین‌های خصوصی فقط به سازمان‌های شناخته شده و به طور خصوصی اجازه انجام این فرایند را می‌دهند. از آنجایی که هر سازمانی می‌تواند از بلاکچین‌های عمومی استفاده کند، ممکن است میزان اطمینان مناسبی را برای استفاده کنندگان خود فراهم نیارود. پس در این شرایط بهتر است که از نوع خصوصی بلاکچین استفاده گردد.
یکی دیگر از تفاوت‌‌های بین بلاکچین‌عمومی و خصوصی به هویت مشارکت کننده مربوط می‌شود. بلاکچین‌های عمومی معمولاً بر اساس اصل ناشناس بودن طراحی می‌شوند. یک بلاکچین خصوصی شامل شبکه‌ای است که در آن اجماع می‌تواند از طریق فرآیندی به نام «تأیید انتخابی» حاصل شود. جایی که کاربران شناخته شده تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند. مزیت این امر برای مشاغل این است که فقط شرکت کنندگان با دسترسی و مجوزهای مناسب می‌توانند دفتر کل معاملات را حفظ کنند.

بلاکچین

فناوری‌ بلاکچین با سرعت بی‌سابقه‌ای در حال رشد بوده و مفاهیم جدیدی را برای همه چیز از ذخیره‌سازی مشترک گرفته تا شبکه‌های اجتماعی تقویت می‌کنند. فعالیت‌هایی مانند انجام ارزیابی ریسک، ایجاد مدل‌های تهدید، و انجام تجزیه و تحلیل کد، مانند تجزیه و تحلیل کد استاتیک، تست امنیت برنامه‌های کاربردی تعاملی، و تجزیه و تحلیل ترکیب نرم‌افزار، همگی باید در نقشه راه برنامه بلاکچین توسعه‌ یابند. ایجاد امنیت از همان ابتدا برای اطمینان از یک برنامه بلاکچین موفق و ایمن بسیار مهم است.

نظرات شما درباره بلاکچین چیست؟

امتیاز: