با شهرهای توریستی ایران آشنا شوید

با شهرهای توریستی ایران آشنا شوید

118 بار دیده شده | تاریخ انتشار: سه شنبه, 23 آذر 1400 |

ایران یکی از بهترین کشورهای دنیا به منظور گردشگری و بازدید از مکان های تاریخی، تفریحی، زیارتی، طبیعی و بسیاری از آنچه که میتواند به ذهن شما برسد باشد به طور کلی ایران به نوعی کل کره زمین را در خود جای داده است و شما هر چیزی را در آن میتوانید ببینید و لذت ببرید.

با شهرهای گردشگری ایران آشنا شوید


خیلی از شما به این علاقه مند هستید که به عنوان یک گردشگر به مکان های دیدنی و توریست پذیر شهرهای مختلف جهان سفر کنید اما مطئنا شرایط سفر به کشورهای مختلف برای خیلی از افراد امکان پذیر نمیباشد که دلایل مختلفی از عاملان این قضیه هستند. اینجاست که باید بدانید نیازی به سفر به خارج از کشور برای دیدن مکان های دیدنی دنیا وجود ندارد، چرا که کشور ایران یکی از متنوع ترین و جذاب ترین کشورها در دنیا برای سفر و گردشگری است زیرا که ایران در هر زمینه ای جزو  مدعیان قرار گرفته است مانند دارا بودن بناهای تاریخی، داشتن مکان سرسبز و زیبا، مکان های صحرایی زیبا، جذابیت آبی همچون سه دریای ایران از خزر تا خلیج فارس و دریای عمان، و حتی مکان های زیارتی  همگی از موارد بزرگی برای گشردش در ایران به شمار می آیند در ادامه با چند مورد از بهترین شهرهای ایران به عنوان شهر توریست پذیر آشنا شوید.

گردشگری در شیراز 

شهری که نماد ادبیات و عشق است در حین اینکه از بر جسته ترین شهرهای دنیا برای داشتن بناهای تاریخی هم به شمار می آید. این ها به این دلیل است که آرامگاه دو تا از بزرگترین شاعران تاریخ بشر یعنی حافظ و سعدی در این شهر قرار گرفته و همچنین شیراز در حدود دو هزار سال قبل به عنوان پایتخت اصلی کشور و مرکز امپراتوری هخامنشیان به شمار میرفته است به طوری که ویرانه ها و سنگ بناهای آن موقع به عنوان تخت جمشید و حتی آرامگاه کوروش به چشم میخورند که همگی نشان از اصالت و فرهنگ دیرینه ایران دارند.  

 

آرامگاه شیراز در حافظ

 

علاوه بر این باغ های بی شمار زیبایی هم در شهر شیراز وجود دارند که به عنوان چند نمونه میتوان به باغ هفت تنان، باغ جهان نما، باغ ارم، باغ نارنجستان قوام و باغ دلگشا اشاره داشت. اگر قصد سفر به این شهر بزرگ و زیبا را دارید میتوانید در فصل بهار بهترین شرایط آب و هوایی شیراز را تجربه کنید.

 

تخت جمشید در شیراز


گردشگری در اصفهان 

اصفهان نصف جهان، بی شک این لقب چیزی است که هر کسی با ذره ای تحقیق راجع به این شهر متوجه آن میشود. بیبینید که چقدر اصفهان از موارد جذابی برخوردار است که میتواند همچین لقبی را از آن خود داشته باشد. اصفهان در زمان صفویه به عنوان پایتخت کشور فعال شد که باعث بوجود آمدن بسیاری از موارد خاص در این شهر شد که از جمله آنها میتوان به پل ها، مساجد زیبا و مناره های تاریخی که همگی از معماری بی نظیری بخوردارند را مشاهده کرد. شاید از اصلی ترین مکان هایی که یک گردشگر بخواهد در آن حضور پیدا کند میدان نقش جهان باشد که به عنوان قلب اصفهان مطرح است. 

 

سی و سه پل در اصفهان


از موارد مختلف دیدنی مهم دیگر اصفهان میتوان به کاخ چهل ستون اصفهان، بازار قیصریه اصفهان، عمارت عالی قاپو اصفهان، مسجد امام اصفهان، مسجد شیخ لطف‌ الله اصفهان، مسجد جامع اصفهان، کاخ هشت بهشت اصفهان، پل خواجو اصفهان، سی و سه پل اصفهان، کلیسا و موزه وانک اصفهان، آتشگاه اصفهان، کوه صفه، زاینده رود، پارک جنگلی ناژوان، باغ گل‌ها اصفهان اشاره داشت.

 

میدان نقش جهان اصفهان

 

گردشگری در تهران 

تهران به عنوان پایتخت کشور ایران شهری شلوغ و البته پر از مکان های گردشگری است که این مکان های گردشگری با نیازهای امکانات امروزی سازگاری بیشتری دارد. در تهران یکی از بزرگترین بازارهای جهان یعنی بازار بزرگ تهران واقع شده است در آن هرچیزی قابل یافت است از لباس بگیرید تا اجناس مختلف. 

 

برج میلاد تهران

اگر به دنبال مکانی مناسب هوای سرد هستید میتوانید به دربند، تله سیژ دربند، پیست اسکی دیزین، پیست اسکی شمشک، تله کابین توچال مراجعه نمایید. در تهران کاخ های زیبا و بزرگی واقع گشته است که به عنوان یک گردشگر میتوانید از آنان بازدید کنید. 

 

پل طبیعت تهران


 از جمله این مکان های دیدنی می توان به کاخ موزه گلستان، کاخ سعدآباد و کاخ نیاوران. در تهران پارک های تفریحی و مکان های خاص بسیاری واقع گشته است که برای نمونه میتوان به پارک آب وآتش، پل طبیعت، برج میلاد، میدان آزادی، باغ پرندگان تهران، سافاری پارک وحشت چیتگر، دریاچه چیتگر و... اشاره داشت. اگر به دنبال بهترین زمان برای گردش در تهران هستید میتوانید در عید نوروز یعنی مصادف با سال جدید شمسی به این شهر رفته و از هتل های خوب شهر برای استراحت و گشت و گذار بهره ببرید.

کاخ سعد آباد در تهران


گردشگری در تبریز 

تبریز به عنوان مرکز علمی و فرهنگی کشور ایران شناخته میشود که دارای مکان های جذاب بسیاری است. تبریز به عنوان پایتخت فرش جهان شناخته میشود که بسیاری از فرش های کره زمین که به چشم شما میخورد تولید تبریز میباشد. این شهر دارای بزرگترین بازار سرپوشیده جهان است که به ثبت جهانی هم رسیده است  از مکان های دیدنی این شهر میتوان به موزه قاجار، مسجد کبود، ارگ علیشاه، مسجد جامع تبریز، موزه آذربایجان، مقبره الشعرا، پارک ال گلی، میدان ساعت و... اشاره داشت.

میدان ساعت در تبریز


تبریز شهری سرد خیز است که هر زمستان برف بسیاری را به خود میبیند. پس بنا به نوع آب و هوایی که به دنبال آن هستید میتوانید در فصل مد نظر خود به آنجا سفری داشته باشید مثلا تابستان میتواند بهترین زمان آن باشد.

 

پارک ال گلی تبریز

گردشگری در یزد

یزد به عنوان اولین شهر خشتی جهان و پر از بادگیر مطرح است.زمانی که مارکوپولو از جاده ابریشم میگذشته بنا به گفته اش بادگیرهای شهر یزد و شیرینی های آن را مورد تحسین قرار داده است. این شهر مرکز آتشکده ها و آیین زرتشتی بوده است. 

مکان های دیدنی یزد

 

در یزد میتوانید از مسجد جامع یزد، میدان وقت الساعت، میدان امیر چخماق، باغ دولت‌ آباد، تنها آب انبار از شش بادگیر جهان، برج خاموشان، موزه آب یزد، بازار و حمام خان و موارد دیگر آن دیدن کنید.

 

بادگیر در یزد

گردشگری در مشهد

مشهد به عنوان شهری زیارتی مطرح است و یکی از مهم ترین مکان ها برای مسلمانان شیعه به شمار میرود به گونه ای که یکی از پر گردشگر ترین شهرهای کشور به حساب می آید به این دلیل که حرم امام هشتم ( امام رضا) که تنها مقبره یکی از امامان در ایران میباشد در این شهر واقع شده است. 

مکان های زیارتی مشهد


اما باید بدانید که مشهد تنها برای موارد زیارتی مورد حضور نیست چراکه مکان های تفریحی و دیدنی بسیاری دیگری هم در آن واقع است که از جمله آنها میتوان به آرامگاه فردوسی یکی از بزرگترین شعرای تاریخ جهان که با شاهنامه خود مشهور است در آن واقع است و یا مواردی چون مجموعه کوهسنگی،‌ آرامگاه نادر شاه افشار، پارک طبیعی هفت حوض، پارک وکیل آباد، بازار رضا مشهد،چالیدره، گنبد سبز، مسجد گوهرشاد، سرزمین موج‌های آبی از بزرگترین پارک های سرپوشیده خاورمیانه اشاره داشت. از بهترین زمان ها برای سفر به مشهد میتواند فصل بهار باشد چراکه تابستان های بسیار گرم و زمستان های بسیار سردی دارد.

 

آرامگاه فردوسی در مشهد

گردشگری در جزیره کیش

کیش جزیره ای واقع در خلیج فارس است که به عنوان مکانی تفریحی برای گردشگران شناخته میشود. به طوری که هرساله بسیاری از گردشگران به این جزیره مراجعه میکنند و از دریای بکر و زیبای خلیج فارس چه برای دیدن و چه برای شنا بهره مند میشوند، در کیش میتوانید حتی از غواصی در کف دریا هم لذت ببرید.

جزیره کیش


از مکان های قابل بازدید آن میتوان به  پارک دلفین‌ها، شهر باستانی حریره، شهر زیرزمینی کاریز، اسکله تفریحی کیش، خانه مردم شناسی بومیان کیش، آب انبار دوقلو، بوستان آهوان، کشتی یونانی، جت اسکی، پاراسل کیش، اسکی روی آب کیش، پارک آبی اوشن، پلاژ بانوان کیش و غیره اشاره کرد. زمستان و اوایل بهار بهترین زمان برای مراجعه به این جزیره است.

 

مکان های دیدنی کیش

گردشگری در جزیره قشم

جزیره ای است که بخاطر مکان های طبیعی خود معروف است مانند  دره ستارگان، غار نمکدان، جنگل‌های حرا،غار نمکدان، دره تندیس‌ها و همچنین دارای فرهنگ فنی بالایی در زمینه لنج سازی است. خاک این جزیره حتی یکی از جذبه های گردشگری در این جزیره است.
 

جزیره قشم


اگر قصد سفر به این جزیره را داشته باشید مناسب ترین زمان برای سفر جریزه قشم زمستان و اوایل بهار است.

گردشگری از جزیره قشم


گردشگری در اهواز


شهر اهواز که واقع در استان خوزستان است دارای شهرت خاصی در زمینه داشتن پل های روی آبی است که بر روی رود کارون قرار گرفته اند. همچنین اهواز دارای میراث جهانی خاصی است که هر گردشگری را به خود جذب میکند.

 

گردشگری در اهواز

رود کارون، بازار عبدالحمید، بازار کاوه، موزه هنرهای معاصر اهواز، طولانی‌ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه، پل طبیعت کیانپارس، بازار فلافل اهواز از مکان های اند که میتوان برای بازدید از آنها وقت گذاشت. اهواز به عنوان یک شهر بسیار گرم شناخته میشود که به دلیل گرمای زیاد تابستان بهترین زمان سفر به آن زمستان میباشد. 
 

مکان های دیدنی اهواز


نه تنها شهرهای نامبرده بلکه بسیاری از شهرهای دیگر ایران قابل سفر و گردش هستند که در صورت فرصت میتوانید به لرستان، ایلام، چابهار، کرمان، مازندران، گلستان، گیلان، کردستان هم سفری پراز خاطره را به همراه داشته باشید.
 
 

مقاله های مرتبط با شهرهای توریستی ایران آشنا شوید

آشنایی با مراکز خرید ایروان

اگر به کشور ارمنستان و شهر ایروان سفری داشته باشید متوجه وجود مراکز خرید فوق العاده در این شهر خواهید شد که خود ارمنی ها از مشتری های اصلی این فروشگاه ها به شمار می آیند و البته که شما میتوانید از این مراکز دیدن کرده و خرید لذت بخشی داشته باشید.

راهنمای سفر به مالدیو

مالدیو یک مکان رویایی است که شما می توانید تعطیلات رویایی را در آن داشته باشید. مالدیو تنها مکانی است که می توانند انتظارات شما از زیبایی و شگفتی را برآورده کند. خوب ، متوجه شدیم که مالدیو در واقع هر انتظار را برآورده می کند. آفتاب درخشان ، تالاب های شفاف آبی ، صخره های خانگی پر از ماهی ، آبهای کم با کوسه های صخره ای کودک و پرتوهای مختلف و سواحل ماسه ای سفید همراه با دریا فیروزه ای .

آشنایی با مکان های دیدنی بلغارستان

وقتی به بلغارستان فکر می کنید ، مطمئن هستم که اکثر شما فقط با یک مکان آشنا هستید و آن صوفیه است. با وجود اینکه صوفیه یکی زا با ارزش ترین مکان ها برای بازدید است،  اما نمی توانم به تعداد مکانهای دیدنی دیگر این کشور اشاره ای نکنم.  اگر فقط تصمیم به بازدید از پایتخت بگیرید ، نمی توانید تصور واقعی از وضعیت بلغارستان را بدست آورید. این مکان چیزهای زیادی برای ارائه دارد.

نظرات شما درباره با شهرهای توریستی ایران آشنا شوید

امتیاز: