سامانه ثبت نام خودرو

سامانه ثبت نام خودرو

164 بازدید
تاریخ انتشار: | سه‌شنبه, 13 تیر 1402

سامانه یکپارچه ثبت نام خودروی کشور اصلی‌ترین مرجع ثبت نام خودرو در سطح کشور می‌باشد که در اینجا آدرس سامانه به همراه قوانین آن درج شده است

هدف از ارائه سامانه ثبت نام خودرو، عرضه گسترده و شفاف خودروهای داخلی با توجه به افزایش و تثبیت جریان تولید خودرو در سال جاری بوده و همچنین ایجاد برنامه‌ریزی کافی برای افزایش مستمر تولید و تحویل آنها به مشتریان می‌باشد .
به کمک سامانه ثبت نام خودرو هموطمنان می‌توانند خودروهای تولید داخل را با قیمتی مناسب، یعنی قیمت کارخانه خریداری کنند.

ثبت نام خودرو سایپا و ایران خودرو

سامانه ثبت نام خودرو چیست؟

سامانه یکپارچه فروش خودرو بستری است که وزارت مربوطه برای ساماندهی بازار خودرو و ایجاد شفافیت، دستور راه‌اندازی آن را صادر کرده است. در این سامانه تمامی خودروسازان داخلی موظف هستند به جای فروش خودرو به طور انحصاری، محصولاتشان را از طریق این سامانه به نشانی esalecar.ir به فروش رسانند. در این سامانه، زمان ثبت نام و فروش خودرو در بازه زمانی مشخصی صورت می‌گیرد.

اعلام زمان احتمالی سومین مرحله عرضه خودرو

مرحله سوم عرضه احتمالاً در نیمسال دوم سال ۱۴۰۲ برگزار می‌شود و متقاضیان می‌بایست برای شرکت در مرحله سوم ابتدا از ثبت ‌نام در دوره‌های گذشته خود انصراف دهند. طرح جایگزین در شهریورماه ۱۴۰۲ برگزار می‌شود و چهار خودرو جدید در آن به فروش می‌رسد.

ثبت نام ایران‌خودرو

برای ثبت نام و تحویل خودرو از شرکت ایران‌خودرو، لازمه آن مراجعه به سامانه یکپارچه فروش خودرو می‌باشد که در آن می‌توانید انواع خودروهای ارائه شده توسط این شرکت نظیر پژو ۲۰۷، رانا پلاس، پژو ۲۰۶، دنا و دیگر محصولات تولیدی را ثبت نام کنید.
از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای ثبت نام می‌توان به کارت ملی و شناسنامه، مدارک مالی، مالکیت خودرو و گواهینامه اشاره داشت.

ثبت نام ایران خودرو

ثبت نام سایپا

برای ثبت نام و خرید محصولات شرکت سایپا باید در ابتدا به سامانه اصلی فروش خودرو به آدرس esalecar.ir مراجعه نمایید. برخی از خودروهای مطرح این شرکت شامل کوییک، شاهین، ساینا و دیگر موارد موجود است.
از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در سامانه یکپارچه فروش خودرو، مدارک شناسایی مانند کارت ملی و شناسنامه، مدارک مالی و مالکیت خودرو و گواهینامه و... هستند. پس از ارسال فرم ثبت نام، کارشناسان سامانه، اطلاعات شما را بررسی کرده و در صورت تأیید، نام کاربری و رمز عبور لازم را به شما اختصاص می‌دهند و اجازه خرید خودرو را از طریق سامانه به شما خواهند داد.

ثبت نام سایپا

شرایط عمومی متقاضیان برای ثبت نام در سامانه یکپارچه خودرو

۱- حداقل سن مجاز متقاضیان برای ثبت نام و خرید خودرو ۱۸ سال است.
۲- بهره‌مندی از گواهینامه معتبر رانندگی برای متقاضیان ضروری است.
۳- متقاضیانی که طی ۴۸ ماه گذشته در شرکت‌ ایران‌خودرو و سایپا در طی ۲۴ ماه گذشته نسبت به ثبت نام و یا صدور فاکتور اقدام نموده‌اند، مجاز به ثبت نام و خرید خودرو نیستند.
۴- متقاضیانی که دارای پلاک انتظامی فعال هستند، شرایط لازم برای ثبت نام و خرید خودرو را ندارند.
۵- انتقال امتیاز و حقوق ناشی از خرید خودرو به اشخاص غیر، حتی به ‌صورت وکالتی و فروش حواله خودرو نیز ممنوع است.
۶- صلح خودروی خریداری شده به غیر امکان‌پذیر نیست.
۷- شرکت‌های خودروسازی موظف‌اند روش‌های بازدارنده برای جلوگیری از انتقال سند حداقل به مدت یک سال را اجرایی کنند.
۸- ثبت نام و خرید خودرو برای اشخاص حقوقی غیرممکن است.
۹- در صورتی که در هر یک از مراحل و فرایند ثبت نام مشخص گردد که متقاضی حائز شرایط ثبت نام نمی‌باشد، ثبت نام وی مردود شده و وجه واریزی عودت داده می‌شود.
۱۰- در صورت بروز هر گونه تأخیر احتمالي در تحويل خودرو، مبلغ متقاضی مطابق آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو و ابلاغیه‌هایی که متعاقباً از طریق بخشنامه‌های فروش اطلاع‌رسانی می‌گردد، پرداخت خواهد شد.
۱۱- دیگر موارد بر اساس بخشنامه‌های صادره توسط شرکت‌های خودروسازی و قرارداد منعقد شده با مشتریان مشخص می‌گردد.
۱۲- متقاضی باید اقدام به ایجاد یک حساب وکالتی نماید؛ چرا که در غیر این صورت، مسئولیت تکمیل نشدن فرایند بر عهده خود متقاضی خواهد بود.
۱۳- هر کد ملی تنها مجاز به ثبت نام در یک دستگاه خودرو از مجموع خودروهای شرکت‎های خودروسازی می‌باشد.
۱۴- طرح‌های موجود شامل: طرح عادی، طرح خودروهای فرسوده و طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت است. مسئولیت اشتباه در انتخاب طرح برعهده خود متقاضی می‌باشد.
۱۵- متقاضیان می‌بایست شماره همراه ثبت شده آنها به نام خودشان باشد؛ چرا که در غیر این صورت مسئولیت عدم تطابق شماره همراه با کد ملی برعهده متقاضی خواهد بود.

نوبت‌دهی و اعلام زمان‌بندی هر خودرو

پس از نوبت‌دهی، لیست متقاضیان واجد شرایط در ثبت نام اولیه، به طور سیستمی از سوی خودروسازان اعلام شده و زمان تحويل خودروی مدنظر به متقاضی اعلام می‌گردد.
حضور متقاضی در لیست انتظار بر اساس زمان‌بندی اعلام شده، تعهدی را برای خودروساز به منظور تحویل خودرو ایجاد می‌کند که این تعهد، صرفاً بر اساس انعقاد قرارداد فروش متقاضی با خودروساز و مفاد قرارداد منعقده تشکیل می‌شود .
پس از اعلام نتایج زمان‌بندی، متقاضی می‌تواند نسبت به برداشت وجه خود از حساب وکالتی اقدام نماید؛ اما در صورت تمایل، متقاضی واجد شرایط برای تحویل خودرو مطابق با زمان‌بندی اعلامی در این مرحله، می‌تواند نسبت به قطعی نمودن ثبت نام بر اساس فراخوان خودروساز و با تکمیل وجه آن در حساب به قیمت روز، اقدام کند.

تحویل خودرو

برای اطلاع از تاریخ‌های جدید بهتر است که اطلاعیه‎های جدید سامانه را بررسی کنید.

نظرات شما درباره سامانه ثبت نام خودرو

امتیاز: