افتخارات استقلال

افتخارات استقلال

72 بازدید | تاریخ انتشار: پنج‌شنبه, 24 اسفند 1402

باشگاه استقلال یکی از باشگاه‌های با قدمت و پر افتخار ایران است که در این مقاله به افتخارات آن پرداخته‌ایم

تیم فوتبال استقلال به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و پرافتخارترین تیم‌ها و باشگاه‌های تاریخ ایران و آسیا شناخته می‌شود که توانسته به بالاترین درجات و افتخارات ممکن دست یابد. باشگاه استقلال در تاریخ چهارم مهرماه 1324 شمسی یا بیست و پنجم سپتامبر 1945 بنیان‌گذاری شد.
این باشگاه در ابتدا فقط مختص دوچرخه‌سواری بود. اما بعدها رشته‌های دیگری از جمله فوتبال نیز به فعالیت‌های این باشگاه ورزشی اضافه شدند به گونه‌ای که تقریباً اکثر رشته‌های ورزشی همچون بسکتبال، تنیس و... در باشگاه بزرگ استقلال حمایت می‌شد.
البته در دوران بعد از انقلاب بنا به دلایل سیاسی اموال باشگاه استقلال مصادره و به مرور زمان رشته‌های ورزشی آن به شدت کاهش یافت؛ به گونه‌ای که امروزه تنها ورزش مورد توجه این باشگاه متمرکز به فوتبال است.
در زمان شلوغی‌های بعد از انقلاب بود که افتخارات موزه بزرگ باشگاه تاج آن زمان را بنا به افکار نادرست و غلط برخی از افراد به غارت بردند.

افتخارات کسب شده توسط استقلال

افتخارات استقلال به شرح زیر است:

افتخارات کسب شده توسط استقلال

(لیگ برتر ایران): تیم فوتبال استقلال به تعداد 9 بار قهرمان لیگ برتر ایران شده است؛ یعنی در سال‌های ۱۳۴۹، ۱۳۵۳، ۶۹–۱۳۶۸، ۷۷–۱۳۷۶، ۸۰–۱۳۷۹، ۸۵–۱۳۸۴، ۸۸–۱۳۸۷، ۹۲–۱۳۹۱، ۰۱–۱۴۰۰ همچنین در سال‌های ۱۳۵۲، ۷۱–۱۳۷۰، ۱۳۷۳، ۷۸–۱۳۷۷، ۷۹–۱۳۷۸، ۸۱–۱۳۸۰، ۸۳–۱۳۸۲، ۹۰–۱۳۸۹، ۹۶–۱۳۹۵، ۹۹–۱۳۹۸ به تعداد 10 بار عنوان نایب قهرمانی را استقلال از آن خود کرده است. تیم استقلال در قهرمانی آخرین خود در فصل ۰۱–۱۴۰۰ رکورد یک فصل کامل بدون باخت را هم به ثبت رساند که کمتر تیمی در تاریخ فوتبال موفق به ثبت آن شده است.

(لیگ ایران): استقلال در سال 1336 در آن زمان موفق شد 1 عنوان قهرمانی را هم در فرمت قدیمی از آن خود کند.

(جام حذفی ایران): دارای 7 عنوان قهرمانی در جام حذفی در فصل‌های ۵۷–۱۳۵۶، ۷۵–۱۳۷۴، ۷۹–۱۳۷۸، ۸۱–۱۳۸۰، ۸۷–۱۳۸۶، ۹۱–۱۳۹۰، ۹۷–۱۳۹۶ و 7 نایب قهرمانی در فصل‌های ۱۳۶۹، ۷۸–۱۳۷۷، ۸۳–۱۳۸۲، ۹۵–۱۳۹۴، ۹۹–۱۳۹۸، ۰۰–۱۳۹۹، ۰۲–۱۴۰۱.

(سوپر جام ایران): 1 قهرمانی در سال 1401 و یک نایب قهرمانی در سال‌ ۱۳۹۷.

(جام باشگاه‌های تهران): استقلال داری 13 عنوان قهرمانی در فصل‌های ۱۳۲۸، ۱۳۳۱، ۱۳۳۵، ۱۳۳۶، ۱۳۳۸، ۴۰–۱۳۳۹، ۱۳۴۱، ۴۸–۱۳۴۷، ۵۰–۱۳۴۹، ۱۳۵۱، ۱۳۶۲، ۱۳۶۴، ۱۳۷۰ می‌باشد و در این رقابت‌ها که در زمان خود بالاترین سطح فوتبال ایران به شمار می‌رفت 6 نایب قهرمانی را هم حاصل کرده است.

(جام حذفی تهران): 4 قهرمانی در فصول ۲۷–۱۳۲۶، ۱۳۳۰، ۳۸–۱۳۳۷، ۱۳۳۹ و 3 نایب قهرمانی در ۱۳۲۵، ۳۷–۱۳۳۶، ۱۳۴۹.

(سوپر جام تهران): 1 عنوان قهرمانی در سال ۱۳۷۳.

(لیگ قهرمانان آسیا): استقلال در سال‌های ۱۳۴۹ (۱۹۷۰ میلادی) و ۷۰–۱۳۶۹ (۹۱–۱۹۹۰ میلادی) دو عنوان قهرمانی آسیا و سال‌های ۱۳۷۰ (۱۹۹۱ میلادی)، ۷۸–۱۳۷۷ (۹۹–۱۹۹۸ میلادی) دو عنوان نایب قهرمانی آسیا را از آن خود کرده است. همچنین جای اشاره دارد که تیم استقلال دارای 3 عنوان سومی آسیا هم در سال‌های ۱۹۷۱، ۲۰۰۲ و ۲۰۱۳ نیز می‌باشد. حتی استقلال 2 عنوان چهارمی آسیا را هم در کارنامه خود دارد.

7 دلیل که استقلال بهترین باشگاه تاریخ ایران است

برای اینکه محبوبیت استقلال را بیش‌تر درک کنیم بهتر است به موارد زیر توجه داشته باشیم.

7 دلیل که استقلال بهترین باشگاه تاریخ ایران است

بیش‌ترین افتخار آسیایی بین تیم‌های ایرانی

تیم استقلال در رتبه‌بندی تاریخی در رده چهارمین تیم پر افتخار آسیایی در بین تیم‌های تاریخ آسیا جای‌گیری کرده است. از میان تیم‌های ایرانی تنها تیم پاس همدان است که یکبار موفق به کسب این عنوان شده است.

بیش‌ترین تعداد قهرمانی در جام حذفی

استقلال با 7 عنوان قهرمانی جام حذفی بیش‌ترین تعداد قهرمانی در این جام را در کارنامه خود دارد.

بیش‌ترین قهرمانی لیگ‌های سطح اول فوتبال ایران

استقلال در مجموع 23 بار موفق به کسب قهرمانی در لیگ های سطح اول فوتبال ایران شده است؛ این در حالی است که تیم پرسپولیس به عنوان تعقیب کننده اصلی آن با 21 عنوان در رتبه بعدی قرار می‌گیرد.

دارای بیش‌ترین بازدید کننده در فضای مجازی

تیم فوتبال استقلال در بحث موارد منتشر شده توسط صفحه رسمی خود نشان داده است که بیش‌ترین تعداد بازدید را در بین سایر تیم‌های ایرانی و حتی آسیایی دارد.

بیش‌ترین حضور هوادارن در استادیوم

در آمارهای ثبت شده توسط AFC در ورزشگاه آزادی، تیم فوتبال استقلال در هر دوره حضور خود به ویژه در آخرین دوره‌های حضور خود در لیگ قهرمانان آسیا توانسته بیش‌ترین تعداد تماشاگر را در استادیوم آزادی برای خود ثبت کند.

قهرمانی در انواع رشته‌های ورزشی

استقلال یا تاج سابق در سال‌های قبل از انقلاب به عنوان نماینده کشورمان در بسیاری از رقابت‌های بین‌المللی شرکت داشت که شامل بسیاری از رشته‌های ورزشی مطرح می‌شد و توانسته بود عناوین زیادی را به موزه افتخارات خود اضافه کند.

ثروتمندترین تیم ایران

زمانی که باشگاه تاج (استقلال کنونی) شکل گرفت، اسدالله علم نخست وزیر وقت ایران، عضو هیئت‌مدیره آن بود. در آن زمان به گفته فیفا، تاج بعد از رئال مادرید ثروتمندترین باشگاه جهان بود و به عنوان کامل‌ترین مجموعه‌های ورزشی جهان از آن یاد می‌شد.
این قضیه به حدی بود که حتی پله برزیلی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین بازیکنان تاریخ فوتبال نیز در دوران قبل از انقلاب از باشگاه تاج بازدیدی را به عمل آورد.

ثروتمندترین تیم ایران

نظرات شما درباره افتخارات استقلال
امتیاز: