تمرین هایی که به عملکرد مغز کمک میکنند

تمرین هایی که به عملکرد مغز کمک میکنند

(1 نفر) | 34 بار دیده شده | تاریخ انتشار: ۱۴۰۰-۰۶-۱۳ |

برای اینکه مغز شما دارای عملکرد بهتری باشد و حافظه خود را تقویت کنید نیاز به تمرین دارید. در این مقاله شما با روش های تقویت حافظه و همینطور تمرینات مغزی آشنا می شوید.

روش هایی برای تقویت حافظه

مغز در همه کارهایی که انجام می دهیم دخیل است و مانند هر قسمت دیگر بدن نیز باید از آن مراقبت نمود. تمرین های مغزی برای بهبود حافظه ، تمرکز یا عملکرد صحیح روزانه برای بسیاری از افراد اولویت اصلی می باشد ، به ویژه با افزایش سن آنها. با این وجود ، افراد در هر سنی می توانند از چند تمرین ساده مغز در زندگی روزمره خود استفاده کنند ، که ما در این مقاله به تفصیل آنها را بررسی خواهیم کرد.

تمرینات مغزی

تحقیقات نشان داده است که راه های زیادی وجود دارد که می توانید تیز بینی خود را تقویت کرده و بدون توجه به سن شما  به مغز خود کمک کنید تا خوب عمل کند، . انجام برخی تمرینات مغزی برای کمک به تقویت حافظه و تمرکز روی کارهایی که میتواند به طور روزانه سریعتر و آسانتر انجام دهد و با حتی با افزایش سن، مغز شما را هوشیارتر نگه می دارد.

1. با یک پازل خود را سرگرم کنید
این که آیا شما یک تصویر 1000 قطعه ای از برج ایفل را جمع آوری کرده اید یا 100 قطعه ای را برای ساخت میکی موس جمع کرده اید ، کار روی یک پازل یک راه عالی برای تقویت مغز شما است.
تلاش برای ساخت پازل توانایی های شناختی متعددی را به کار می گیرد و یک عامل حفاظتی برای پیری شناختی فضایی است. به عبارت دیگر ، هنگام جمع آوری یک پازل ، باید قطعات مختلف را مشاهده کرده و بفهمید که در تصویر بزرگتر کجا قرار می گیرند. این می تواند راهی عالی برای به چالش کشیدن و تمرینی برای مغز شما باشد.

2. دست خود را در کارت ها امتحان کنید
آخرین باری که یک بازی کارتی کردید کی بود؟ یک بازی سریع کارتی می تواند منجر به حجم بیشتر عملکرد مغز در مناطق مختلف مغز شود. چرا که در یک مطالعه مشخص شده است که بازی با کارت می تواند حافظه و مهارت های تفکر را بهبود بخشد.

3. واژگان خود را بسازید
آیا می دانستید که می توانید یک درس سریع لغت را به یک بازی تحریک کننده مغزتبدیل کنید؟
تحقیقات نشان می دهد که مناطق بیشتری از مغز درگیر واژگان هستند ، به ویژه در مناطقی که برای پردازش بصری و شنوایی مهم می باشند. برای آزمایش این نظریه ، این فعالیت تقویت کننده شناختی را امتحان کنید:

  • هنگام مطالعه یک دفترچه یادداشت همراه خود داشته باشید.
  • یک کلمه ناآشنا بنویسید ، سپس تعریف را جستجو کنید.
  • سعی کنید آن کلمه را پنج بار در روز بعد استفاده کنید.

4. انجام رقص های متنوع
مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها معتقد است که یادگیری حرکات رقص جدید می تواند سرعت پردازش و حافظه مغز شما را افزایش دهد.

5- از تمام حواس خود استفاده کنید
استفاده از تمام حواس خود ممکن است به تقویت مغزتان کمک کند. برای تمرین دادن به حواس و مغز خود ، سعی کنید فعالیتهایی را انجام دهید که به طور همزمان هر پنج حواس شما را درگیر کند. می توانید پخت یک دسته کلوچه ، بازدید از بازار کشاورزان یا امتحان کردن یک رستوران جدید را در حالی که تمرکز خود را بر بوییدن ، لمس کردن ، چشیدن ، دیدن ، شنیدن و در واقع همه چیز متمرکز کرده اید ، امتحان کنید.

6. یک مهارت جدید بیاموزید
یادگیری یک مهارت جدید نه تنها سرگرم کننده و جالب است ، بلکه ممکن است به تقویت ارتباطات در مغز شما نیز کمک کند. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که یادگیری یک مهارت جدید می تواند به بهبود عملکرد حافظه در افراد مسن کمک کند.
آیا چیزی وجود دارد که همیشه می خواهید نحوه انجام آن را بیاموزید؟ شاید دوست دارید بدانید چگونه ماشین خود را تعمیر کنید ، از یک برنامه نرم افزاری خاص استفاده کنید یا سوار اسب شوید؟ اکنون یک دلیل خوب دیگر برای یادگیری آن مهارت جدید دارید.

7- مهارت جدیدی را به شخص دیگری بیاموزید
یکی از بهترین راه ها برای گسترش یادگیری ، آموزش مهارت به دیگران است. پس از یادگیری یک مهارت جدید ، باید آن را تمرین کنید. آموزش آن به شخص دیگر مستلزم توضیح مفهوم و تصحیح اشتباهاتی است که مرتکب می شوید. به عنوان مثال ، باغبانی و نگهداری از گیاهان را آموخته و سپس مراحل آن را به یک دوست آموزش دهید.

8. موسیقی گوش دهید
آیا راهی آسان برای افزایش قدرت خلاقیت مغز خود می خواهید؟ پاسخ ممکن است در شنیدن برخی از موسیقی ها نهفته باشد. گوش دادن به آهنگ های شاد در مقایسه با سکوت به ایجاد راه حل های ابتکاری بیشتر کمک می کند. این بدان معناست که تقویت موسیقی با احساس خوب می تواند به تقویت تفکر خلاق و قدرت مغز شما کمک کند و اگر می خواهید نحوه پخش موسیقی را بیاموزید ، اکنون زمان بسیار خوبی برای شروع است ، زیرا مغز شما قادر است مهارت های جدیدی را در هر مرحله از زندگی شما بیاموزد. به همین دلیل است که شما هرگز برای شروع نواختن سازهایی مانند پیانو ، گیتار یا حتی درامز آنقدر پیر نیستید.

9. مسیری جدید را در پیش گیرید
وقتی به وظایف روزمره خود می رسید ، درگیر عمیق آن کارها نشوید. در عوض ، مایل باشید راههای جدیدی را برای انجام همان کارها امتحان کنید. برای رسیدن به محل کار هر هفته مسیر متفاوتی را انتخاب کنید یا از روش های مختلف حمل و نقل استفاده کنید ، مانند دوچرخه سواری یا استفاده از وسایل نقلیه عمومی به جای رانندگی. مغز شما می تواند از این تغییر ساده سود ببرد ، و شما ممکن است از تغییر آسان تفکر خود شگفت زده شوید.

10. مدیتیشن کنید
مدیتیشن روزانه می تواند بدن شما را آرام کند ، تنفس شما را کند کرده و استرس و اضطراب را کاهش دهد.
اما آیا می دانید که مدیتیشن ممکن است به تنظیم دقیق حافظه و افزایش توانایی مغز در پردازش اطلاعات کمک کند؟ یک مکان آرام پیدا کنید ، چشمان خود را ببندید و هر روز پنج دقیقه به مدیتیشن بپردازید.

11. زبان جدیدی بیاموزید
فواید شناختی بسیاری از جمله ها در توانایی صحبت کردن، به قدرت ذهنی فرد کمک می کند.
بر اساس مطالعات متعدد ، دوزبانگی می تواند به حافظه بهتر ، بهبود مهارت های بصری-فضایی و سطوح بالاتر خلاقیت کمک کند. تسلط به بیش از یک زبان نیز ممکن است به شما کمک کند تا راحت تر بین کارهای مختلف جابجا شوید و شروع زوال فکری مربوط به سن را به تاخیر بیاندازید.
خبر خوب این است که هرگز برای به دست آوردن مزایای یادگیری یک زبان جدید دیر نیست. به گفته محققان ، شما می توانید حافظه خود را تقویت کرده و سایر عملکردهای ذهنی خود را با یادگیری یک زبان جدید در هر زمان از زندگی خود تقویت کنید.

12. تای چی را در پیش بگیرید
بر هیچ کس پوشیده نیست که تای چی از بسیاری جهات می تواند برای سلامتی شما مفید باشد ، از جمله سلامت روانی شما. بعلاوه ، هنگامی که به نظر می رسد زندگی در تعادل نیست ، می تواند به شما کمک کند.
تمرین منظم تای چی می تواند به کاهش استرس ، افزایش کیفیت خواب و بهبود حافظه کمک کند تمرین طولانی مدت تای چی می تواند تغییرات ساختاری در مغز ایجاد کند و در نتیجه حجم مغز را افزایش دهد. مبتدیان با یادگیری حرکات مختلف در کلاس درس بهترین کار را انجام می دهند. اما وقتی اصول اولیه را می دانید ، می توانید تای چی را در هر کجا و در هر زمان تمرین کنید.

13. بر خصوصیات اشخاص تمرکز کنید
دفعه بعد که با شخصی ارتباط برقرار می کنید ، به چهار نکته در مورد او توجه کنید. شاید رنگ پیراهن یا شلوار آنها را مشاهده کنید. عینک می زنند؟ آیا کلاه بر سر دارند و اگر چنین است ، چه نوع کلاهی؟ موهای آنها چه رنگی است؟ هنگامی که تصمیم گرفتید چهار مورد را به خاطر بسپارید ، یک یادداشت ذهنی داشته باشید و بعداً به آن بازگردید. آنچه را که در مورد آن چهار جزئیات به خاطر دارید یادداشت کنید.

نتیجه نهایی

تمرکز بر سلامت مغز یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای بهبود تمرکز ، تمرکز ، حافظه و چابکی ذهنی خود ، صرف نظر از سن شما انجام دهید.
با گنجاندن تمرینات مغزی در زندگی روزمره خود ، می توانید ذهن خود را به چالش بکشید ، مهارت های شناختی خود را تقویت کرده و احتمالاً چیزهای جدید و غنی در این راه نیز بیاموزید.

 

 

 

مقاله های مرتبط تمرین هایی که به عملکرد مغز کمک میکنند

کاهش وزن

غذاهای خوشمزه ای که به شما در رژیم گرفتن کمک می کنند فوق العاده در سلامتی شما تاثیر گذار خواهند بود. بدون شک کاهش وزن در ریاضیات ساده خلاصه می شود. شما باید کالری کمتری از میزان سوزاندن خود مصرف کنید. در این مقاله ما به شما خوراکی هایی را که باعث کاهش وزن و اشتها شما می شود معرفی می کنیم.

رفع چروک زیرچشم

وقتی که به رفع چین و چروک های زیر چشم خود فکر می کنید اولین موضوعی که شاید به ذهن شما برسد رفتن به فروشگاه لوازم آرایشی و بهداشتی می باشد که یعنی شما گزینه های مختلفی را مشاهده می کنید و انتخاب محصول مفید که تضمینی بر کاربردی بودن این محصول باشد وجود ندارد و دردو راهی هزینه کردن و نکردن برای این دست محصولات گران قیمت قرار گیرید. ما به شما راه های ساده تری را پیشنهاد می کنیم.

اهمیت بهداشت دندان

دهان و دندان علاوه بر لبخند زدن ، خندیدن و برقراری ارتباط ، عملکردهای مهمی در بدن دارند. دندانها و بزاق غذا را تجزیه می کنند ، بنابراین فرآیند پردازش بیشتر آن برای جذب توسط روده را برای معده آسان می کند. دندان ها از نظر ساختاری صورت پشتیبانی می کنند. دهان و گلو حاوی سلول های ایمنی است که به محافظت از بدن در برابر عوامل بیماری زا کمک می کند. مراقبت خوب از دهان و دندان بخشی اساسی در حفظ سلامتی است. در اینجا راهنمای برخی از مشکلات و روشهای معمول بهداشت دهان و دندان وجود دارد.

نظرات شما درباره تمرین هایی که به عملکرد مغز کمک میکنند

امتیاز: